Bu İddia Kulisleri Hareketlendirdi: Asgari Ücretin Temmuz Ayında Kaç Lira Olduğu Ortaya Çıktı

Küresel ekonomik krizin gölgesinde Türkiye, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadele ediyor. Bu durum, 31 Mart yerel seçimlerinde de yankı bulmuştu. Asgari ücrete yapılan düzenlemeler de gündemin en önemli maddelerinden biri.

EN AZ 21 BİN 320 LİRA İDDİASI

Haberler.com’da yer alan habere göre Ankara kulislerinde dolaşan son iddialara göre, asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılması gündemde. Ekonomi yönetiminin haziran sonuna kadar zam yapmaması durumunda asgari ücretin reel alım gücünün 13 bin 558 liraya kadar düşeceğine işaret eden kaynaklar, temmuz ayındaki ara zamla birlikte asgari ücretin en az 21 bin 320 lira seviyesine çıkarılacağını öne sürüyor.

2024 yılında net asgari ücret 49 artışla 17.002 liraya yükselmişti. Buna bağlı olarak asgari ücretin işverene maliyeti de 7.741 lira artarak 23.502 liraya ulaşmıştı.

TEMMUZ’DA ZAM GELECEK Mİ?

Asgari ücretin artması, çalışanların alım gücünü artıracaktır. Ancak bu durum, işverenler üzerinde de ek bir yük oluşturacaktır. Uzmanlar, asgari ücrette yapılacak zammın hem çalışanlar hem de işverenler için dengeli bir şekilde belirlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir